Czosnek – nie tylko na odporność

Czosnek jest powszechnie używaną przyprawą, poprawiającą walory smakowe wielu dań. Jest też szeroko stosowany jako wspomagacz przy leczeniu przeziębienia, a jego zamienną nazwą mogłoby być wyrażenie: naturalny antybiotyk. Rzeczywiście czosnek jest rośliną, której walory lecznicze odkryto i doceniono już wieki temu.

Jakie substancje zawiera czosnek?

Tych związków jest naprawdę dużo. Ze względu na korzystne dla człowieka właściwości, warto zwrócić uwagę na allicynę, która w dużej mierze odpowiada za charakterystyczny zapach. Dzięki tej substancji czosnek zyskuje swoje właściwości antybakteryjne, które są tak bardzo cenione. Inne związki godne uwagi to: flawonoidy, saponiny oraz aminokwasy. Czosnek zawiera wiele witamin (m.in. prowitamina A, B1, B2, C, PP), sole mineralne (magnezu, potasu, wapnia) czy mikroelementy (nikiel, kobalt, chrom). Ważne są także związki śluzowe i olejki eteryczne.

Właściwości czosnku

– Zwalczanie i zapobieganie infekcji

Czosnek działa bakterio- , wiruso- i grzybobójczo. Ma także działanie antyseptyczne, a dodatkowo nie niszczy naturalnej i potrzebnej flory bakteryjnej. Dzięki temu jest wskazany we wspomaganiu organizmu podczas przeziębień i ogólnie chorób, a także w okresach zwiększonego ryzyka zachorowalności, jak np. jesienią i zimą.

– Obniżanie ciśnienia krwi

Czosnek może pomóc osobom zmagającym się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Działa na śródbłonek naczyniowy, co powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych. A niższe ciśnienie krwi to mniejsze ryzyko zawału i udaru, które są jednymi z najczęstszych sprawców przedwczesnej śmierci.

– Wspomaga trawienie

Czosnek ma bardzo korzystny wpływ na nasz układ trawienny. Przyspiesza pracę jelit oraz nasila wydzielanie żółci oraz zapobiega wzdęciom. Warto więc dodawać go do ciężkostrawnych posiłków.

– Spowalnia efekty starzenia i rozwój zmian nowotworowych

Czosnek zawiera przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki. Dzięki temu widoczne oznaki starzenia (np. wiotczenie skóry) dopadną nas nieco później, a i zmiany nowotworowe mogą powstawać i postępować wolniej.

– Obniża cholesterol

Czosnek obniża całkowity poziom cholesterolu we krwi, jak i samą frakcję LDL (tzw. zły cholesterol). Nie wpływa jednak niekorzystnie na frakcję HDL, czyli tzw. dobry cholesterol.

Czosnek nie jest panaceum

Czytając powyższe, mogłoby się wydawać, że wystarczy jeść czosnek na śniadanie, obiad i kolację, a nie dopadnie nas żadne niedomaganie czy choroba. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to lek na wszystko, a przede wszystkim nie jest to LEK w ogóle. Czosnek ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, ale tylko włączenie go na stałe, albo chociaż w dłuższym okresie czasu, do diety pozwala cieszyć się jego dobrodziejstwami.