Zdrowa dieta, czyli co jeść, by żyć długo i szczęśliwie

Co oznacza słowo „dieta”?

Z czym kojarzy nam się słowo „dieta”? Co myślimy, gdy ktoś mówi „jestem na diecie”? Oczywiście, że się odchudza. A więc dieta to restrykcyjny, pełen wyrzeczeń sposób odżywiania, mający doprowadzić do utraty wagi. Otóż nie! Chociaż współczesne społeczeństwo, skupione na powierzchowności właśnie tak myśli. Starogreckie „dieita” oznacza styl życia. Przekładając więc termin ten na sferę żywienia oznacza on sposób odżywiania, który dana osoba czy grupa osób wykazuje na co dzień. Jednak, jak wspomniałam na początku, przeciętny człowiek przez słowo „dieta” rozumie odchudzanie.

Czym jest zdrowa dieta?

Kolejny problem stwarza zrozumienie słowa „zdrowa”. Tutaj sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Zewsząd atakują nas kolejne odkrycia, które okazują się być tylko spekulacjami. W efekcie raz kawa jest bardzo szkodliwa, a za jakiś czas jest wręcz prozdrowotna. Jednak slogany zostają w głowach i ktoś zarabia na tym, że ludzie je pamiętają. Zamiast zwykłej kawy kupują kawę ulepszoną, ponoć zdrową. Najogólniej rzecz ujmując zdrowa dieta to dieta zbilansowana. Jest to chyba jedyna złota, uniwersalna reguła. Żywność zawiera składniki niezbędne do życia ludzkiego organizmu. Różne artykuły zawierają ich różne ilości, niektórych mogą nie mieć wcale, innych mają wręcz za dużo. Nie zapominajmy także, że składniki te są różnie przyswajane w zależności od źródła. Największą szansę na dostarczenie wszystkich składników w ilościach odpowiednich (czyli nie za małych, ale też nie za dużych) mamy odżywiając się różnorodnie. Poza tym trzeba też przemyśleć pewną kwestię: czy istnieje dieta zdrowa dla każdego? Nie. Po pierwsze nie każdy prowadzi taki sam tryb życia, a więc zapotrzebowanie kaloryczne dla różnych osób będzie inne. Kolejna ważna sprawa: nie ma na tym świecie okazów zdrowia. Jednemu doskwiera żołądek, drugiemu kamienie nerkowe, itp.,itd. Jeden więc powinien unikać pewnych produktów, drugi innych.

Co jeść, a czego nie?

W takim razie co powinniśmy jeść? Odpowiedź na to pytanie tylko pozornie jest prosta. Łatwiej powiedzieć, czego nie powinniśmy jeść. A są to na pewno fast foody i żywność przetworzona. Czemu nie jeść fast foodów chyba każdy wie: niebotyczne ilości soli i cukru oraz wielokrotnie nagrzewany olej do smażenia na pewno nie służą naszemu zdrowiu. A co do artykułów wysoce przetworzonych, to starczy powiedzieć, że im więcej razy ktoś „gmera” przy tym, co jemy, tym zwykle dla nas gorzej.

Podsumowując, należy jeszcze raz zaznaczyć, że zdrowa dieta jest sprawą bardzo indywidualną. Niewiele jest złotych reguł dotyczących tematów żywienia. Należy przede wszystkim pamiętać, by odżywiać się w sposób różnorodny. Nie zapominajmy także, że wszystko jest dla ludzi i zjedzenie czegoś niezdrowego raz na jakiś czas na pewno nam nie zaszkodzi. W końcu, jak wskazuje tytuł, chcemy przecież żyć nie tylko długo, ale także szczęśliwie.