Twórca aikido

Morihei Ueshiba zwany inaczej O-Sensei („wielki nauczyciel”) urodził się w Wakayama w Japonii. Nie było to wcale bardzo dawno temu, biorąc pod uwagę to, że wielu ludzi spostrzega aikido jako bardzo starą sztukę walki. Sam jej twórca przyszedł na świat 14 grudnia 1883 r., a pierwsze doniesienia o aikido datuje się na 1922 r.

Fascynacje i zainteresowania

O-Sensei od najmłodszych lat interesował się religią oraz filozofią, co bez wątpienia wpłynęło na całe jego życie i spostrzeganie świata w sposób bardziej uduchowiony.

Złośliwy los

Trudno sobie wyobrazić jak ciężko pogodzić ze sobą wartości, jakie promował Morihei Ueshiba z wybuchem jakiejkolwiek wojny. A przed takim dylematem stanął w 1903 roku, zgłaszając się do wojska, aby wziąć udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. O-Sensei drogą awansu w strukturach wojskowych, został doceniony za odwagę i waleczność na polu bitwy. Narodziła się także legenda, jakoby Morihei potrafił wyczuć pocisk skierowany w jego stronę, jeszcze przed jego wystrzeleniem.

Twórca aikido

Morihei w 1921 roku otworzył pierwsze dojo, gdzie nauczał aiki-jutsu. Tam właśnie nastąpiła rewolucja. O-Sensei postanowił połączyć sztukę walki z religijnymi zasadami. Miałoby to skutkować jednością ciała, umysłu i ducha, w ten sposób tworząc aiki-bujutsu (sztuka walki aiki).

W 1925 roku Morihei przyjął wyzwanie do walki od oficera marynarki i pokonał go w swoim stylu, czyli „bez walki”. Legenda głosi, że czuł, gdzie przeciwnik ma zamiar uderzyć zanim jeszcze o tym pomyślał. Wydarzenie to definitywnie ugruntowało przekonanie o słuszności zasad, na których O-Sensei zbudował aikido. Wkrótce zmienił nazwę z aiki-bujutsu (sztuka walki aiki) na aiki-budo (droga walki aiki).

W 1942 roku Ueshiba, przeświadczony, że Tokio stanie się celem ataków wynikających z II wojny światowej, przeniósł się do Iwama. Tam w 1944 roku ukończył budowanie świątyni aiki oraz nowego dojo. To tutaj stworzył ideę głoszącą, że uprawa ziemi idzie w parze z zwiększeniem mocy ducha, a przynajmniej powinno tak być. Ponownie zmienił nazwę, tym razem z aiki-budo (droga walki aiki) na aiki-do (droga harmonii ducha).

22 listopada 1945 roku powstała fundacja Aiki-kai prowadzona przez syna Morihei, mająca misję rozpowszechniania aikido na całym świecie.

Morihei nauczał aikido aż do swojej śmierci 26 kwietnia 1969 roku.

Obecnie aikido to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych sztuk walki na świecie. Organizacja Aiki-kai poprzez niewątpliwie pozytywny system wartości zrzesza ponad 50 krajów.