Tatuaż dawniej i dziś

Kiedy ludzie zaczęli robić tatuaże?

Tatuaż znany jest ludziom co najmniej od starożytności. Można znaleźć informacje mówiące, że ten rodzaj zdobienia ciała ma nawet 8000 lat. Archeolodzy znaleźli wiele zmumifikowanych zwłok w różnych częściach świata, noszących ślady tatuowania. Przykładem może być mumia z preinkaskiego Peru, która ma wytatuowaną górną wargę. Innym przykładem jest człowiek lodu z Alp, który ma wzory wzdłuż kręgosłupa. Odnaleziono także dużą ilość malowideł przedstawiających wytatuowanych ludzi.

Skąd wzięła się nazwa „tatuaż”?

Nie wiemy za wiele o początkach tatuowania. Wiemy natomiast skąd pochodzi nazwa „tatuaż”. Wzięła się ona z modyfikacji słowa tatau, którego używali Polinezyjczycy z wysp Tahiti. Nowe określenie rozpowszechnił kapitan Cook, po powrocie z wyprawy w tamte strony. Z czasem nowa nazwa zaczęła wypierać wcześniejsze terminy takie jak: okaleczać czy barwić.

Rytuały, plemiona i wojownicy

Tatuaże wykorzystywano w wielu plemiennych rytuałach. Często były one rodzajem inicjacji, podczas której trzeba było wykazać się niemałą odpornością na ból. Kto nie wytrzymał do końca zabiegu, nosił niedokończony wzór, jako oznakę tchórzostwa. W wielu plemionach tatuaż był oznaką odwagi i zasług. Tatuowano wojowników, którzy wsławili się w walce. Często musieli oni dostarczyć dowód w postaci głowy swojego wroga.
Tatuaż znakiem niewolnictwa lub hańby
Z czasem tatuaże stały się sposobem znakowania ludzi. Tatuowano niewolników, by utrudnić im ucieczkę. Piętnowano także najemników, by zniechęcić do dezercji. Dotyczyło to też przestępców, których w Japonii tatuowano już w VII wieku. Proceder ten nie zniknął wraz z rozwojem cywilizacji. Najlepszym przykładem jest tatuowanie numerów na przedramieniu w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

Tatuaże marynarskie

Po okresie średniowiecza tatuaże na terenie Europy zostały praktycznie zapomniane. Wróciły one na ten kontynent dzięki marynarzom. Powracali oni z odległych krain ze znakami na rękach czy torsie. Szczególnie sławni z tego procederu stali się podwładni kapitana Cooka. Z czasem wśród tej grupy popularne stało się zdobienie ciała znakami marynistycznymi, takimi jak kotwica, statek czy różne zwierzęta morskie.

Tatuaż symbolem lojalności

Chociaż tatuowanie staje się coraz popularniejsze wśród ludzi nie mających nic wspólnego z tymi kręgami, jeszcze dziś tatuaże są kojarzone ze środowiskiem kryminalistycznym. Ozdabianie ciała różnymi symbolami nie traci na popularności wśród więźniów. Mają oni własny system symboli i znaków. Także środowiska gangsterskie słyną z tatuowania swoich ludzi. Do dziś na całym świecie znane są kolorowe wzory członków Yakuzy, pokrywające niemal całe ciało. Dzięki temu członkowie poszczególnych gangów mogą rozpoznać się nawzajem. Tatuaże pełnią także funkcję inicjacji oraz wyrażenia lojalności wobec danego gangu i jego idei.

Tatuaże w dzisiejszym świecie

W XXI wieku tatuaże zyskują coraz większą popularność. Przez wielu ludzi uznawane są za sztukę. Młode pokolenie odchodzi od traktowania ich w kategoriach oszpecania swojego ciała. Dla nich są one sposobem na wyrażenie własnego ja. Dzięki ulepszeniu techniki tatuowania, ryzyko powikłań zostało znacznie ograniczone. Przemysł tatuatorski dysponuje coraz lepszymi narzędziami i tuszami. Istnieją także metody, pozwalające na usuwanie tatuaży. Osoby, które nie chcą nosić wzorów na ciele przez całe życie mogą zrobić sobie biotatuaż, znikający po jakimś czasie. Wszystkie te czynniki powodują, że tatuowanie staje się coraz bardziej rozpowszechnioną i akceptowaną praktyką.