Skuteczne odchudzanie – podstawowe zasady

W kulturze zachodniej szczupła sylwetka jest synonimem piękna, czymś bardzo pożądanym i wychwalanym. Nic dziwnego, że odchudzanie jest stale poruszanym zagadnieniem. Chęć zrzucenia nadmiaru kilogramów często motywuje do podejmowania wysiłku fizycznego oraz diety. Jednak starania nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty albo osiągnięte efekty utrzymują się krótko. Jak więc odchudzać się, by działania okazały się skuteczne i trwałe? 

Poświęcenie i motywacja 

Na początek należy sobie jasno uświadomić, że zmiany są potrzebne i że naprawdę ich chcesz. Skoro, z powodu tego co jesz i robisz (bądź nie robisz), twoja sylwetka wygląda niezadowalająco – trzeba działać inaczej. Zadaj sobie ważne pytanie: czy jesteś w stanie cokolwiek poświęcić? Jeśli tak, to jak wiele? Innymi słowy: jak silna jest twoja motywacja? (Więcej o motywacji możesz poczytać TUTAJ.)

Jasny cel 

Odpowiedź na pierwsze pytanie oczywiście musi być twierdząca, ale spokojnie – na kolejne nie musisz odpowiadać: wszystko! Ważne, aby jasno uświadomić sobie, ile jesteś w stanie z siebie dać i dobrać adekwatny do tego cel. Nie musisz dążyć do sylwetki modelki czy kulturysty – lepiej być realistą. Zastanów się, czy zrzucenie kilku czy kilkudziesięciu kilogramów nie jest tym, co cię zadowoli. Po prostu obierz cel, który jesteś w stanie osiągnąć, zamiast  niedoścignionego marzenia. Jeżeli wciąż masz pytania, jak się do tego zabrać – polecam zajrzeć TUTAJ.

Polub swoją dietę i ćwiczenia…

Bardzo trudno jest utrzymać określony sposób żywienia i założony plan treningowy, gdy są one kwintesencją tego, czego nienawidzisz. W takim wypadku będziesz robić, świadomie bądź nieświadomie, wszystko co pozwoli ci uzyskać trochę ulubionych przekąsek czy sposobów spędzania czasu. Do zmian należy podejść z rozmysłem. Nie ważne, czy dietę i trening układasz samodzielnie, czy robi to specjalista. W każdym przypadku wybieraj smaki i aktywności, które lubisz. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość – w końcu twoje upodobania doprowadziły cię tu, gdzie jesteś – ale staraj się przynajmniej, by jedzenie i czynności, z którymi zamierzasz się zaprzyjaźnić były dla ciebie znośne.    

… bo zostaniesz z nimi na dłużej

Ostatnią kwestią, często pomijaną, jest wprowadzanie trwałych zmian do prowadzonego stylu życia. Odchudzanie nie jest (chociaż wiele osób zdaje się tak uważać) czymś, co raz zrobimy i będziemy to mieć. To proces. Aby być szczuplejszym, trzeba prowadzić określony styl życia. Niestety nie ma innej rady. Zmiany w diecie oraz ćwiczenia trzeba wprowadzić na stałe. Oczywiście, na samym początku odchudzania, działania zwykle są bardzo intensywne – nie musisz tak się nadwyrężać przez cały czas. Ważne, aby stopniowo zastępować szkodliwe nawyki takimi, które ci służą. Uzbrój się w cierpliwość, bo kluczowa jest tutaj konsekwencja. I koniecznie rób to stopniowo – w końcu nie od razu Rzym zbudowano.