Psychodietetyka – co to takiego?

Czym zajmuje się dziedzina nauki, zwana dietetyką, każdy wie. W dzisiejszych czasach, w których „śmieciowe” jedzenie podbija świat, dziedzina ta zyskuje na popularności. Brzmi trochę jak paradoks? Być może. Paradoksem jest także fakt, że społeczeństwo powszechnie żywiące się w McDonald’s czy KFC jest dużo bardziej świadome wagi odpowiedniej diety w swoim życiu niż jeszcze 20 lat temu. Rzeczywiście wiemy o odżywianiu i jego wpływie na nasze zdrowie coraz więcej. Zadam więc pytanie, które nasuwa się samo: dlaczego więc odżywiamy się w sposób, który nam nie służy? Odpowiedź jest banalnie prosta: ponieważ, aby wprowadzić cokolwiek do swojego życia nie wystarczy WIEDZIEĆ. Trzeba ODCZUĆ na sobie skutki danego działania. A skutków „złej” diety nie poczujemy szybko. Pozostaje nam więc wiara w ekspertów i silna wola, która utrzyma nas z dala od fast foodów. I właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi psychodietetyka.

Psychodietetyka – założenia

Założenia tej dość młodej dziedziny wcale nie są, jakby mogła wskazywać nazwa, szalone czy też „psychiczne”. Główną ideą jest upatrywanie wszelkich problemów związanych z odżywianiem w umyśle człowieka. Nasze ciało i świat zewnętrzny odgrywają drugorzędną rolę. Aby zmienić swoje nawyki żywieniowe i osiągnąć wymarzoną sylwetkę, trzeba zmienić swój sposób myślenia.

Psychodietetyka – kiedy pomaga?

Restrykcyjne diety nie przyniosą żadnych efektów, jeśli tak naprawdę ich nie akceptujemy. W efekcie, prędzej czy później, wrócimy do dawnych przyzwyczajeń. Zadaniem psychodietetyka jest odpowiednie nastawienie podopiecznego. Klient, zamiast wciąż myśleć, że się odchudza, powinien raczej postrzegać cały proces jako tworzenie pozytywnej zmiany w swoim życiu. Odchudzanie to dążenie do ważnego dla siebie celu, jakim jest lepsze i zdrowsze życie. Psychodietetyk działa także jak trener, który motywuje zawodnika do działania. Zdarza się, że wchodzi w rolę terapeuty, który musi zmienić sposób postrzegania klienta. Dzieję się tak, gdy na przykład uważa się za grubego, a taki nie jest i dąży do przesadnie szczupłego wyglądu. Psychodietetyka dąży do odkrycia przyczyn, które powodowały niepowodzenia w odbytych już próbach odchudzania i ich usunięcia. Dziedzina ta nie zajmuje się tylko problemami osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Pomaga także osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia oraz pacjentom, którzy po przebytej chorobie i leczeniu muszą diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Psychodietetyka – czy to nie przesada?

Mogłoby się wydawać, że dziedzina, jaką jest psychodietetyka, powstała na fali łączenia każdej możliwej dziedziny nauki ze słowem „psycho”. Zaczęło się bodajże od psychoanalizy, poprzez psychometrię, psychofarmakologię, psychopatologię, a listę tę zamyka (póki co, bo tendencja ta nie zanika) właśnie psychodietetyka. Czy nie jest to przesada? I tak, i nie. Czasem może się wydawać, że ludzie z nadmiarem pieniędzy (porady psychodietetyka z pewnością do tanich nie należą) zastępują pracę nad własną silną wolą kimś, kto będzie ich prowadził za rączkę. Zapewne nierzadko właśnie tak jest. Ale cała ta tendencja ma też dobre strony: ludzie coraz wyraźniej dostrzegają, że wiele problemów, które uważa się za czysto cielesne mają swoje źródło w głowie. I tam też powinno zacząć się ich rozwiązywanie.