Odchudzasz się? Sprawdź co dzieje się z twoim tłuszczem!

Odchudzanie – skąd się wzięło?

Odchudzanie pojawiło się w naszym życiu wraz z rozwojem cywilizacji. Dzisiaj istnieje w naszej świadomości jako coś naturalnego. A przecież wiemy, że wcale tak nie jest. Nie chcę przez to powiedzieć, że zawsze jest niezdrowe i niepotrzebne. Nie chcę także mówić, że odchudzanie słusznie pełni tak ważną rolę w życiu współczesnego człowieka. Powinniśmy pogodzić się z faktem, że wszystko zależy od okoliczności. Niezależnie od tego, czy odchudzasz się, bo twoja sytuacja naprawdę tego wymaga, czy robisz to z powodu mody – zobacz, co dzieje się z twoim tłuszczem.

Odchudzanie – trzy sposoby

Zwykle w okresie kiedy podejmujemy działania mające na celu zrzucenie kilku kilogramów, mamy do wyboru trzy opcje:

Najskuteczniejsza jest oczywiście opcja trzecia. Dwie pierwsze stosowane są w wypadku schorzeń utrudniających zmianę diety bądź zwiększenie aktywności fizycznej. Tak naprawdę w każdej z tych opcji chodzi o to samo, a mianowicie o niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości energii, co sprawia że „głodne” komórki pozyskują energię z rezerw tłuszczu.

Co dzieje się z tłuszczem, gdy się odchudzasz?

Ze wspomnianych powyżej (i często niechcianych) rezerw tłuszczu, nasz organizm uwalnia do krwiobiegu kwasy tłuszczowe. Następnie dostarcza je do komórek, gdzie odpowiednie enzymy rozkładają lipidy na CO2, wodę i adenozynotrifosforan (ATP). Ten ostatni związek, w omawianym procesie, pełni rolę dostawcy energii dla naszego organizmu, a jego nadmiar wydalamy wraz z potem i wydychanym powietrzem.