Marihuana – lek czy narkotyk?

Co to jest marihuana?

Marihuana to ususzone kwiatostany (lub kwiatostany i liście) żeńskich roślin konopi. Haszysz natomiast jest zlepioną i sprasowaną żywicą konopi. Oba przetwory konopi zawierają THC oraz inne kannabinoidy. Zarówno marihuanę, jak i haszysz najczęściej się pali, chociaż można je także jeść dodając do takich wyrobów jak czekolada czy ciastka.

Czym jest THC i inne kannabinoidy?

Kannabinoidy to grupa organicznych związków chemicznych, które oddziałują na receptory kannabinoidowe. Kojarzone są przede wszystkim z konopiami, w których występuje ich ponad sto. Najbardziej znanym jest THC, czyli tetrahydrokannabinol. Jest to główna substancja psychoaktywna występująca w marihuanie i odpowiedzialna za uczucie euforii oraz zwiększenie apetytu. Innym znanym kannabinoidem jest CBD, czyli kannabidiol. Substancja ta łagodzi ból i zmniejsza lęk.

Lekarstwo czy narkotyk?

Medycyna ludowa od dawna uważała marihuanę za roślinę o właściwościach leczniczych. Współcześnie przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają zarówno jej pozytywny, jak i negatywny wpływ na ludzki organizm. Spór, oparty w dużej mierze na przesłankach ideologicznych, prowadzi nierzadko do absurdalnych decyzji. Wiele eksperymentów robionych jest na zamówienie, co sprawia, że zamiast wzbogacać naszą wiedzę, wprowadzają one jeszcze większy zamęt.

Na co marihuana pomaga?

Na co marihuana szkodzi?