Łokieć tenisisty

Czym jest tzw. 'łokieć tenisisty’?

Łokieć tenisisty jest chorobą objawiającą się bólem z boku łokcia. Z początku ból pojawia się tylko podczas wykonywania ruchów nadgarstka, takich jak chwytanie, zaciskanie czy obracanie czegoś w dłoni lub unoszenie części grzbietowej ręki. W stadium zaawansowanym ból nie ustaje nawet, gdy ręka pozostaje w spoczynku. Nazwa tej przypadłości, uznanej za chorobę zawodową, jest myląca. Na łokieć tenisisty cierpi niewielu amatorów tej dyscypliny. Stanowią oni jedynie ok. 10% chorujących. Pozostali to głównie osoby wykonujące prace biurowe jak sekretarki czy informatycy oraz mechanicy i monterzy. Zawody te związane są z czynnościami wymuszającymi pracę nadgarstków, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do przeciążeń.

Mechanizm powstawania 'łokcia tenisisty’

Do 1999 roku sądzono, że przypadłość ta związana jest z zapaleniem ścięgna. Leczenie opierano więc na sterydach w zastrzykach (blokady) oraz maściach i żelach przeciwzapalnych. W roku 1999 ukazały się badania dowodzące, że łokieć tenisisty ma charakter zmian degeneracyjnych. Polegają one na uszkodzeniu włókien kolagenowych wchodzących w skład ścięgna oraz nieprawidłowym ukrwieniu okolicy ich przyczepu, co spowodowane jest mikrourazami i przewlekłymi przeciążeniami. Intrygującym zagadnieniem jest kwestia bólu, ponieważ w ścięgnie nie znaleziono włókien nerwowych. Przypuszcza się, że przyczyną jest wytwarzana substancja P, która miałaby odpowiadać za odczuwanie bólu.

Przyczyny powstawania 'łokcia tenisisty’

Główną przyczyną powstawania tego schorzenia jest przeciążenie mięśni, ścięgien i stawu łokciowego, które występują przy ruchach nadgarstka. Może to nastąpić w rezultacie:

Leczenie 'łokcia tenisisty’

Łokieć tenisisty jest schorzeniem degeneracyjnym, więc leczenie polega na stymulowaniu regeneracji objętych procesem zwyrodnieniowym miejsc. Powstało wiele nowatorskich terapii, takich jak fale uderzeniowe, zastrzyki z własnej krwi czy terapia Topaz, opierająca się na działaniu fal radiowych. Niestety niektórzy lekarze do teraz zalecają swoim pacjentom stosowanie blokad i środków przeciwbólowych.