Jak starzeje się nasze ciało?

Starzejesz się!

Starzenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, który rozpoczyna się około 25-27 roku życia. „Starzejesz się.” – każdy z nas kiedyś usłyszy to zdanie, jeden wcześniej, drugi później. Albo sam o sobie tak pomyśli, gdy, zwykle nagle i niespodziewanie, dostrzeże, że nie radzi sobie z niektórymi czynnościami tak łatwo jak kiedyś. Po 25 roku życia dostrzegalny zaczyna być spadek formy intelektualnej, ponieważ liczba neuronów istoty szarej stopniowo zaczyna się zmniejszać. Właśnie dlatego najlepiej przyswajamy nową wiedzę, gdy jesteśmy młodzi. Potem idzie nam coraz trudniej.

Jak starzeje się nasze ciało?

Naukowcy odkryli zadziwiający fakt: ciało człowieka nie starzeje się w tym samym tempie. Większość organów jest zbliżona wiekiem do tego w metryce badanego, lecz są dwa dość wyraźne wyjątki: serce oraz piersi. Badając próbki tkanek pochodzące z różnych części ciała ludzi w różnym wieku, doszli do wniosku, że najszybciej starzeją się piersi, a najwolniej serce.

Piersi i serce

Tkanka piersi jest średnio o 2-3 lata starsza niż ich posiadaczka. Ta prawidłowość widoczna jest szczególnie u pań po 55 roku życia. Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu hormonów, na których działanie kobiece piersi są narażone niemal bez przerwy. Natomiast serce może być aż o 9 lat młodsze od reszty ciała.