Jak spowolnić blaknięcie tatuażu

Każdy, kto ma tatuaż chciałby zachować jego jak najlepszy wygląd. W końcu dziary stały się ozdobą ciała, która ma dodawać uroku i wyrażać indywidualność. Niestety blaknięcie tatuaży jest procesem nieuniknionym. Dlaczego tak się dzieje, możesz przeczytać TUTAJ. Nie możemy tego procesu powstrzymać, jednak są rzeczy, które powinniśmy zrobić, by go spowolnić.

Tusz i tatuażysta

Rzeczą najważniejszą i pierwszą w kolejności jest jakość tuszu i umiejętności tatuażysty. Jeżeli barwnik jest byle jaki, to wiadomo że i tatuaż taki będzie. Do tego artysta powinien raczej wiedzieć, co robi. W końcu igły są różnej grubości i można je wbijać na różne głębokości. Gdyby to nie miało znaczenia, to pewnie każda igła byłaby taka sama.

Wybór miejsca, wzoru i kolorów

Kolejną decyzją jest część ciała, którą chcemy wytatuować. Nie wszędzie trwałość barwnika będzie identyczna. Miejsca takie jak dłonie (szczególnie palce), nadgarstki, stopy, łokcie czy wewnętrzna strona ud to obszary narażone na ciągłe tarcie. Dodatkowo dłonie i nadgarstki często mają kontakt ze środkami myjącymi. Jak łatwo się domyślić, nie wpływa to dobrze na trwałość tatuażu.

Ważny jest też wybrany wzór. Przesadzanie z ilością szczegółów nie jest dobrym pomysłem. Z czasem krawędzie trochę się rozmyją, a kontrast stanie się mniej wyraźny. Zastanów się więc, czy detale, które chcesz mieć na ciele nie stracą wtedy całego uroku.

Istotne też są kolory tuszów. Im jaśniejsze barwy, tym będą z czasem mniej widoczne. Zaczną się po prostu zlewać ze skórą. Ciemne tatuaże zawsze będą kontrastować, nawet gdy nieco wyblakną.

Gojenie

Gojenie wytatuowanego miejsca jest czasem, w którym organizm będzie intensywnie walczył z „intruzem”, czyli wprowadzonym barwnikiem. W końcu jest to ciało obce, które może być potencjalnym zagrożeniem. Ważne, by w tym czasie dbać o świeżo wytatuowana skórę ze szczególną uwagą. Gojącą się ranę należy regularnie przemywać i dezynfekować. Jeśli powstają strupy, nie wolno ich zrywać. Należy unikać także narażania podrażnionej skóry na obtarcia. W dzień wybierajmy raczej luźne ubrania, a na noc owińmy miejsce bandażem, jeżeli to możliwe.

Codzienna pielęgnacja

Pielęgnowanie tatuażu polega po prostu na dbaniu o naszą skórę. W niej znajduje się tusz, więc poświęćmy jej nieco uwagi. Odpowiednia higiena na co dzień jest oczywiście podstawą. Dodatkowo warto pomyśleć o używaniu kremów nawilżających – dzięki temu skóra będzie w dobrej kondycji. Wychodząc na słońce nie zapominajmy o kremie z filtrem – promieniowanie UV nie jest zbyt przyjazne dla tatuażu.