Jak dobrać buty do biegania

Buty do biegania to sprzęt, z którym spędzimy trochę czasu. Jeżeli chcemy, by służył nam dobrze, powinniśmy poświęcić chwilę i zastanowić się nad ich wyborem. Jakie powinny być idealne buty do biegania? Odpowiedź jest prosta: dla każdego inne. Oto trzy podstawowe zagadnienia, które pomogą ci w doborze pierwszych butów do biegania.

Podstawowe rodzaje butów biegowych

Jednym z podstawowych podziałów butów do biegania jest podział ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy więc buty do biegania treningowe i startowe. Jak łatwo się domyślić, pierwsze mają służyć podczas treningów, a drugie podczas zawodów. Buty treningowe – jako że z założenia będą używane przez większą część czasu, jaką spędzamy na bieganiu – mają grubszą podeszwę, lepiej amortyzują i są stabilniejsze. Dzięki temu mają one większą trwałość i lepiej chronią przed kontuzją. Buty startowe są lżejsze, o mniej trwałej konstrukcji, co pozwala na większą dynamikę biegu.

Innym ważnym podziałem jest ten ze względu na teren. Wyróżniamy tu buty terenowe i szosowe. W pierwszych najlepiej biega się na nawierzchniach naturalnych, w drugich – na sztucznych. Buty terenowe mają grubsze podeszwy, mocno wyprofilowane oraz solidną konstrukcję, która zapewnia dobra amortyzację. Buty szosowe są za to lżejsze.

Pronator, supinator czy neutral?

Pronacja jest naturalnym ruchem stopy do wewnątrz, który ma za zadanie zamortyzować siłę uderzenia stopy o podłoże, gdy chodzimy lub biegamy.

Problem pojawia się, gdy ruch pronujący jest nadmierny. W takim wypadku stopa przekrzywia się zbyt mocno do środka. Przeciwieństwem tego procesu jest supinacja, czyli odchylanie stopy do zewnątrz. Można spotkać się także ze stopą zachowującą się neutralnie, czyli taką, która nie odchyla się w żadną ze stron. Jej ruch odbywa się centralnie od pięty po palce.

Pronatrzy, supinatorzy i osoby, których stopy zachowują się neutralnie potrzebują innego rodzaju butów. Różnią się one głównie stabilizacją i systemami, mającymi na celu ograniczenie nadmiernego przekrzywiania stopy w którąś ze stron.

Rozmiar buta

Każdy z nas ma stały rozmiar stopy i według niego dopiera obuwie. Mimo to, często zdarzają się niespodzianki. Dlaczego? Po pierwsze, każdy producent ma trochę inną rozmiarówkę. Po drugie, każdy model buta leży nieco inaczej na naszej stopie. Dlatego nie należy sztywno trzymać się cyferki, którą uważamy za idealny rozmiar dla naszej stopy. Buty do biegania powinny dawać trochę luzu (oczywiście bez przesady), aby stopa podczas biegu miała swobodę ruchu. Przyjmuje się, że przestrzeń między palcami a czubkiem buta, gdy dosuniemy piętę maksymalnie do tyłu, powinna wynosić około 0,5 cm.