Dodatki do żywności

Co dodaje się do jedzenia?

Czasy, gdy jedzenie było naturalne dawno minęły. To, co jemy zawiera dodatki do żywności, często w ilościach wcale niemałych. By się o tym przekonać, wystarczy przeczytać pierwszą lepszą etykietę ze składem. Znajdziemy tam mnóstwo obco i czasem niepokojąco brzmiących nazw takich jak: guma guar, benzoesan sodu czy czerwień koszenilowa. Nie mniej obaw wzbudzają cyferki znajdujące się po znaku ‘E’: E124, E202 czy E221. Co te wszystkie nazwy i cyfry tak naprawdę znaczą? Czym faszerują nas producenci żywności? Odpowiedź na to pytanie to naprawdę długa lista różnorodnych substancji. Dodatki do żywności są wszędzie i wątpię w istnienie sposobu, by całkowicie ich uniknąć. Warto więc wiedzieć, co jest co.

Czemu służą te wszystkie dodatki?

Dodatki do żywności to wszystkie substancje, które w jakikolwiek sposób zmieniają właściwości produktów żywnościowych. Mają one służyć kilku celom:

Dodatki do żywności – od sztucznych do naturalnych

Możemy je podzielić na trzy kategorie: naturalne, identyczne z naturalnymi i sztuczne. Naturalne dodatki do żywności pochodzą bezpośrednio z produktów organicznych. Identyczne z naturalnymi są tworzone przez człowieka, ale ich struktura jest taka sama jak związków naturalnych. Sztuczne dodatki do żywności są syntetyzowane przez człowieka, a ich budowa chemiczna nie odpowiada żadnemu związkowi, który występuje w przyrodzie.

Najwięcej wątpliwości budzi tu kategoria ‘identyczne z naturalnymi’. Nie miejmy złudzeń – to także są związki sztuczne. Tworzy je człowiek. W prawdzie takie same występują w naturze, a więc i w pożywieniu, ale często w innych proporcjach.

Chemiczne dodatki do żywności – lista E

Numer, jaki znajduje się po E jest kodem, który określa konkretne dodatki do żywności. Jeśli jakiś związek znajduje się w tym spisie – został uznany za nie szkodzący zdrowiu i dopuszczony do użycia. Mimo takiej deklaracji, istnieje wiele (często potwierdzonych badaniami) wątpliwości, co do bezpieczeństwa tych substancji.

Lista E zawiera osiem kategorii, z których każda ma odpowiedni zakres numerów:

Czy dodatki do żywności są szkodliwe?

Oficjalnie każda substancja, która zalazła się na liście E jest bezpieczna i gruntownie przebadana. W rzeczywistości po prostu nie da się sprawdzić interakcji tak wielu związków chemicznych ze sobą nawzajem. Statystycznie każdy obywatel rozwiniętego kraju spożywa dodatki do żywności – około 2 kg rocznie. A weźmy pod uwagę, że rzadko bada się ich wpływ długofalowy i w tak dużych ilościach. Poza tym, nawet gdy dodatki do żywności są identyczne z naturalnymi, ich stężenia często są większe niż w produktach występujących w przyrodzie. Rodzi to wątpliwości, czy rzeczywiście nie wpłyną na nasze zdrowie. Jeden efekt uboczny jest już zauważalny: wzrost liczby alergii, zwłaszcza wśród dzieci.