Czy herbata z cytryną szkodzi?

Ostatnio pojawiają się doniesienia o rzekomej szkodliwości herbaty z cytryną. Dla amatorów tego popularnego trunku jest to z pewnością niemiła niespodzianka. Szczególnie, że skutki zbyt częstego picia takiej mieszanki są niebagatelne, a mianowicie grożą Alzheimerem. Jednak czy rzeczywiście herbata z cytryną jest szkodliwą trucizną? Otóż NIE! Miłośnicy mogą spokojnie oddawać się swojej herbacianej pasji. Dodanie cytryny z pewnością im nie zaszkodzi, pod jednym warunkiem, o którym za chwilę.

Natura problemu

Zacznijmy od początku. Wiele osób zadaje sobie teraz pytanie: skoro herbata z cytryną nie jest szkodliwa, to skąd tyle szumu wokół tej sprawy? Odpowiedź jest prosta: herbata z cytryną rzeczywiście MOŻE być szkodliwa. Dzieje się tak, gdy do parzonych liści dodamy plaster cytryny bądź po prostu kwas cytrynowy. W liściach herbaty znajduje się sporo glinu. Jednak przy ich parzeniu do naparu przedostaje się tak nikła jego ilość, że naprawdę nie ma się o co martwić.

Sprawa ulega zmianie, gdy dodamy cytrynę. Powstaje wtedy cytrynian glinu, który odkłada się w naszym organizmie. Także w mózgu. Związek ten jest jednym ze sprawców choroby Alzheimera. Ale spokojnie, jest sposób, by cieszyć się smakiem gorącej herbaty z cytryną nie ryzykując własnym zdrowiem. Należy po prostu dodać cytrynę po wyjęciu torebki bądź odcedzeniu fusów. Wtedy kwas cytrynowy nie ma czego wiązać, bo glinu (znajdującego się w liściach) już nie ma. Wystarczy zachować odpowiednią kolejność: parzymy – wyciągamy fusy – dodajemy cytrynę i nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się niepowtarzalnym smakiem herbaty z lekko kwaśną nutką.