Czy białą śmierć da się oszukać?

Cukier biały i jego zamienniki

Cukier jest produktem, który można znaleźć w prawie każdej kuchni. Ma szerokie zastosowanie w naszym codziennym życiu. Czym on właściwie jest?

Cukier buraczany (bo właśnie takiego używa większość ludzi) produkowany jest z buraków cukrowych. Poddawane są one kolejnym procesom, by w końcu dać finalny wytwór: białe kryształki cukru. Zawierają one prawie w 100% sacharozę, czyli dwucukier, złożony z glukozy i fruktozy.

Sacharoza nie ma żadnych składników odżywczych, są to puste kalorie. Właśnie dlatego coraz częściej słychać opinie, że należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety biały cukier. Czym w takim razie go zastąpić? O tym poniżej.

Zamienniki białego cukru

Fruktoza (cukier owocowy) – jest słodsza i nieco wolniej przyswajana przez organizm, dzięki czemu nie podwyższa tak szybko poziomu cukru we krwi, niestety jest to także cukier prosty (więc posiada wiele wad typowych dla tych związków),

Podsumowując, nie ma prostej recepty na zdrowie, jeśli całkowicie nie zrezygnuje się ze słodzenia. Miłośnikom słodkości pozostaje wybór mniejszego zła.