Choroba hashimoto

Co to jest?

O chorobie Hashimoto było głośno jakiś czas temu. Każdy, kto miał problem z osiągnięciem i utrzymaniem wymarzonej wagi chciał wierzyć, że wreszcie odkrył przyczynę. Przez modę była ona także diagnozowana częściej niż w rzeczywistości występowała. Na czym tak naprawdę polega choroba Hashimoto?

Schorzenie autoimmunologiczne

Choroba Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, należy do grupy schorzeń autoimmunologicznych. Schorzenia te charakteryzują się tym, że organizm zwraca się przeciwko sobie, atakując własne komórki. Dzieje się tak dlatego, że rozregulowany system obrony organizmu uznaje je za bakterie lub wirusy, ciała obce zagrażające ustrojowi. Takiemu atakowi autoagresji mogą ulec różne tkanki i narządy, powodując określone objawy.

Działanie

W tej chorobie organizm produkuje przeciwciała anty-TPO-Ab skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO). Peroksydaza tarczycowa pełni w naszym ciele ważną funkcję: zamienia jodki w jod. Przeciwciała atakując ten enzym upośledzają jego działanie, co powoduje zaburzenia w produkcji hormonów tarczycy. Cechą charakterystyczną i zarazem istotą choroby jest przewlekły stan zapalny tarczycy (limfocytowe zapalenie tarczycy). W dłuższej perspektywie może to prowadzić do niedoczynności tarczycy, chociaż nie zawsze tak się dzieje. Sama choroba Hashimoto nie daje żadnych konkretnych objawów, dlatego diagnozowana jest zwykle przez przypadek lub też gdy wystąpią już problemy z tarczycą.

Przyczyny

Przyczyny choroby nie zostały dotąd odkryte. Zdaje się, że pewną rolę pełnią predyspozycje genetyczne, jednak nie są one jedynym i bezpośrednim powodem występowania schorzenia. Czynnikiem wyzwalającym często jest stres.

Przebieg

Choroba zwykle ma przebieg postępujący. Gdy już pojawi się niedoczynność tarczycy, stan ten z czasem nasila się. Zdarza się, że przez wystąpieniem niedoczynności odnotowuje się kilkumiesięczny okres nadczynności tarczycy. Gruczoł tarczycy osoby chorej ulega wielu zmianom: tarczyca może zmniejszyć się lub powiększyć, a jej miąższ często jest niejednorodny z wyczuwalnymi guzkami. Jednak może być też tak, że choroba nie postępuje, a jej przebieg jest praktycznie bezobjawowy.

Objawy i leczenie

Sama choroba najczęściej nie daje żadnych objawów. Wszelkie dolegliwości mogą wynikać z zaburzeń pracy tarczycy: niedoczynności lub nadczynności. Objawy więc są bardzo niespecyficzne – może być to np. nadmierne tycie, ale wcale nie musi. Inne to m.in. ciągłe zmęczenie, senność, problemy z koncentracją czy zmienność nastrojów. Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich hormonów (tyroksyna). Czasami stosuje się także leki przeciwzapalne.

Dieta

Na temat diety w chorobie Hashimoto narosło wiele mitów. Odpowiednie odżywianie jest bardzo ważne, ale nie jest lekiem, w takim sensie, że nie przywraca tarczycy normalnego funkcjonowania. Przyczyny choroby, jak i skuteczna kuracja są na razie nieznane. Leczy się zaburzenia pracy tarczycy, a odpowiednia dieta przyczynia się do lepszego znoszenia choroby. Nie chcę powiedzieć, że jest ona zupełnie nieważna. Odpowiednie odżywianie jest czynnikiem, który może sprzyjać i nie pogarszać pracy gruczołu tarczycy. Ważne jest, by trzymać się zaleceń ogólnych, takich jak: regularność posiłków, zróżnicowana, zdrowa dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki, unikanie słodyczy i fast foodów, a nie specyficznych diet, które sporządzone nieprawidłowo mogą zaszkodzić zamiast pomóc.