Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży. Odkąd została wynaleziona, jest stale ulepszana. Dziś jest to skuteczna i bezpieczna metoda, która ciągle zyskuje na popularności.

Pigułka

Tabletki to antykoncepcja, która jest obecnie najczęściej stosowana. Została wprowadzona około 1960 roku. Mimo, że początkowo nowa antykoncepcja miała wiele skutków ubocznych, była to rewolucja dla kobiet. Hormony w tym wypadku podawane są doustnie. Przechodzą więc przez układ pokarmowy, co powoduje, że na ich skuteczność mogą mieć wpływ wymioty czy biegunki. Inną ich wadą jest to, że trzeba o nich pamiętać codziennie.

Pigułki dzielimy na jedno i dwuskładnikowe. Pierwsze z nich, zwane mini pigułką, zawierają tylko jeden hormon – progestagen (syntetyczny odpowiednik progesteronu). Ich stosowanie zaleca się osobom palącym po 35 roku życia, z cukrzycą, nadciśnieniem oraz matkom karmiącym. Pigułki jednoskładnikowe hamują owulację oraz wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy.

Pigułki dwuskładnikowe to najczęściej przepisywana przez lekarzy antykoncepcja. Zawierają progestagen oraz estrogen, przez co mają poszerzone działanie. Oprócz hamowania owulacji oraz zmian w błonie śluzowej macicy, zagęszczają śluz oraz hamują rozwój pęcherzyka w jajniku. Pigułki dwuskładnikowe dzielimy na jedno, dwu i trzyfazowe.

Plaster

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko tabletki. Mamy do wyboru naprawdę sporo wariantów. Jednym z nich są właśnie plastry. Jest to kwadracik o wymiarach około 5×5 cm. O naklejeniu plastra nie trzeba pamiętać codziennie, robi się to co tydzień przez trzy kolejne tygodnie, po czym następuje 7 dni przerwy. Wtedy pojawia się krwawienie miesięczne. Jest to antykoncepcja, w której hormony (które są takie same jak w przypadku dwuskładnikowej pigułki) trafiają bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu nie ma efektu pierwszego przejścia. Zaletą jest także to, że wymioty czy biegunki nie mają wpływu na skuteczność plastrów.

Pierścień

Innym wariantem, jaki niesie ze sobą nowoczesna antykoncepcja, jest pierścień czy też krążek dopochwowy. Ma on średnicę około 5 cm i zrobiony jest z elastycznego materiału. Należy go umieścić w pochwie, gdzie powinien pozostać na 3 tygodnie. Znaczy to, że trzeba o nim pamiętać dwa razy w miesiącu: na początku, kiedy należy go włożyć i po trzech tygodniach, kiedy należy go wyciągnąć. Wtedy następuje krwawienie miesięczne. Pierścień działa tak samo jak plaster i ma te same hormony, jednak ich dawka jest mniejsza – co powoduje że jest to antykoncepcja mniej uciążliwa dla wątroby.

Wkładka

Jedną z popularniejszych metod jest antykoncepcja w postaci hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej, zwanej także spiralą. Kształtem przypomina literę T. Hormon – progestagen – uwalnia ze specjalnego zbiorniczka. Wkładka zakładana jest przez ginekologa. Po tym zabiegu działa 3 lata (czasami nawet 5). Jej niezaprzeczalną zaletą jest to, że ta antykoncepcja nie jest uzależniona od jakichkolwiek działań. Błędy w stosowaniu metody nie występują, więc nie wpływa to na jej skuteczność. Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z częściej stosowanych metod przez kobiety po porodzie, które nie chcą mieć więcej dzieci.

Implant

Kolejną propozycją, z jaką wychodzi nowoczesna antykoncepcja jest implant, który także nie zawiera estrogenu. Jego działanie sięga nawet 5 lat. Ma on wymiary około 4 cm na 2 mm – przypomina więc zapałkę. Wszczepiany jest pod skórę ramienia, skąd uwalnia hormon do krwiobiegu.

Zastrzyk

Antykoncepcja hormonalna może zostać zastosowana także w postaci zastrzyku domięśniowego. Zawiera on jeden hormon: progestagen i działa 3 miesiące, podczas których nie trzeba o niczym pamiętać. Jednak ma to także swoje wady: jeśli wystąpią skutki uboczne, będzie trzeba odczekać aż jego działanie się skończy.

Pigułka „po”

Jest to antykoncepcja, której nie powinno się stosować stale. Można po nią sięgnąć wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, czyli gdy nie zastosowało się innej metody lub gdy ona zawiodła. Powszechnie uważa się, że jest ona nadużywana oraz że ma działanie wczesnoporonne. Właśnie z tych powodów narosło wiele kontrowersji wobec tej metody. Pierwsze stwierdzenie zapewne często jest prawdziwe, natomiast drugie nie ma z prawdą nic wspólnego. Pigułka „po” nie zadziała, jeżeli doszło już do implantacji – może ona jedynie zapobiec temu procesowi, jeżeli jeszcze nie nastąpił. Metoda ta wykazuje największą skuteczność, gdy zostanie zastosowana do 24 h po stosunku. Jednak ostatecznym limitem czasowym jest 120 h (5 dni) w przypadku ellaOne oraz 72 h (3 dni) w przypadku Escapelle.