Aikido

Aikido, jak już wspominaliśmy w artykule na temat Morihei Ueshiby (o-sensei), to dość młody system, biorąc pod uwagę historię wschodnich sztuk walki. Powstał w 1944 roku, kiedy to Morichei, po dość długim procesie ewolucji systemu, pierwszy raz użył słowa Aikido („droga harmonii ducha”). To właśnie on w oparciu o własne doświadczenia z takimi sztukami walki jak: ju-jitsu, aikijitsu, kenjitsu stworzył i skodyfikował dzisiejsze Aikido.

Czym jest Aikido

Aikido to bez wątpienia jedna z tych sztuk walki, których nie sposób pomylić z żadną inną. Podejście do napastnika jest dość nietypowe, w odróżnieniu od filozofii płynących z innych systemów. Nie chodzi o to, aby wygrać, ale o to, aby nie przegrać. Zmienia to diametralnie nastawienie do walki. Dodatkowo bardzo dużo uwagi poświęca się rozwojowi psychicznemu, zgodnie z ideą samodoskonalenia i równowagi.

Wbrew pozorom to nie tylko finezyjne dźwignie, ale również podcięcia i, co dla wielu zaskakujące, również uderzenia. Dużą ciekawostką związaną z tą sztuką walki jest „generowanie siły”. Otóż charakterystyczne dla Aikido jest to, że starają się z nią nie zderzać na dokładnie tej samej linii, za to szukają ujścia wymierzonej w ich kierunku siły, zmieniając kąt natarcia jej źródła. Często kończy się to spektakularnym upadkiem przeciwnika.

Aikido działa na prostej zasadzie: im więcej siły przeciwnik wkłada w atak, tym bardziej obrywa. Co ciekawe, w znaczącej przewadze siła, którą został potraktowany jest dużo większa niż ta, którą sam włożył w natarcie.

Dla kogo to jest

Aikido jest praktycznie dla każdego. Zgłębiać tajniki tej sztuki walki można niemal w każdym wieku – nigdy nie jest za późno. Sam Morihei aktywnie trenował i nauczał aż do swojej śmierci, a należy zaznaczyć, że dożył sędziwego wieku. Obecnie ta sztuka walki często wykorzystywane jest jako rekreacja oraz niekonwencjonalny sposób rehabilitacji ruchowej. Powodem jest podobieństwo działania poprawnie wykonywanych dźwigni i ucisków podczas treningu do masażu akupresyjnego.

Broń

JO – kij o długości 120 cm.
BOKEN – drewniana atrapa miecza samurajskiego.
TANTO – krótki miecz, sztylet.