ActiLife

Acti Life
marcinw

Tabata – jak to robić?

Tabata – metoda wykonywania

W tym artykule przestawię sposób wykonywania POPRAWNEJ tabaty.

Wróćmy na chwilę do metody wykonania:

Ważne:

Podczas ćwiczeń najlepiej mieć włączoną muzykę do tabaty albo aplikację odmierzającą czas systemem 20-10-20-10 sekund. Porządną tabatę robi się z taką intensywnością, że NIE MA czasu na liczenie sekund samemu. Należy się skupić w 100% na ćwiczeniu.

Ale jak już mamy wszystko gotowe, to nie widać w tym nic specjalnie skomplikowanego, prawda? Nie powinno. W końcu ten system został stworzony tak, żeby był prosty i dawał efekty.
Są jednak pewne rzeczy, którymi tabata odróżnia się od innych treningów interwałowych, z którymi wielu ludzi mogło mieć już styczność.

Tabata – szczegóły

Przykład: jeżeli już jestem wysportowany i wybieram pompki do zrobienia tabaty, to nie robię ich „kulturalnym tempem” typu „1 pompka na 1-2 sekundy”.

Nie o to chodzi.

Chodzi o to, żeby zasuwać jak najszybciej i w przeciągu 20 sekund zrobić ponad 30 pompek. Takie tempo powinno się utrzymywać przynajmniej przez 4 serie.

Tabata – przed treningiem…

Zanim przystąpimy do treningu tabaty, powinniśmy najpierw zrobić dobrą rozgrzewkę. Nie musi być długa. Może zająć 2-5 minut, jeżeli odpowiednio ją zrobić, ale jest to coś co trzeba zrobić. Nie jest to zależne od poziomu, tylko od chęci, poczucia bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zdrowie.

Uwaga!

Jest jeszcze kilka zagadnień, o których powinno się wiedzieć przed wypróbowaniem treningu tabaty. Przede wszystkim: nie jest to system dla każdego. Chyba, że ktoś chodzi do klubu fitness na zajęcia o nazwie „tabata”. Jeżeli jednak chodzi o szczegóły…

To zapraszam do następnego artykułu 🙂

natalial

Czym jest pronacja? Zacznijmy od tego, że termin pronacja odnosi […]

natalial

Zdrowie W szkole i w pracy, w domu, w mediach, […]

natalial

Czym jest motywacja Czym jest motywacja (albo częściej jej brak), […]

Nibiru Studio