wstecz
facebook
google
twitter

Lunatyzm

W burzliwej i intrygującej historii ludzkości nierzadko dochodziło do absurdalnie dziwnych teorii. Tak więc nikogo nie dziwi fakt, iż wiele współcześnie dobrze zbadanych chorób niegdyś utożsamiano z siłami nadprzyrodzonymi, siłami natury, a nawet doszukiwano się ingerencji sił nieczystych, co czasem kończyło się co najmniej źle dla chorego.

Jedną z chorób, wokół której narosło wiele mitów jest somnambulizm. Chory oprócz podejrzeń o likantropię, czyli wilkołactwo, uważany był za człowieka podatnego na magnetyczne oddziaływanie księżyca, które wyciąga go z łóżka i zmusza do podążania za jego blaskiem. To właśnie od tego mitu wywodzi się nazwa “lunatyk” (z łac. luna, czyli księżyc). W sumie wszystko by pasowało, gdyby nie to że owy blask księżyca niewielu wyprowadził poza obręb jego sypialni.
Czym jest somnambulizm?

Somnambulizm, bardziej znany pod nazwą lunatyzm, to zaburzenie snu, któremu towarzyszy znacznie podwyższona aktywność fal delta w mózgu. W wypadku dzieci zjawisko to wiąże się z niedojrzałością centralnego układu nerwowego. Zazwyczaj wszystko ustępuje wraz z końcem okresu dojrzewania. Oczywiście istnieją wyjątki: około 2% dzieci z lunatykowania nie wyrasta i borykają się z tym dziwacznym problemem w dorosłym życiu.

Objawy somnambulizmu

Ludzi dotkniętych somnambulizmem cechują następujące objawy:

 • spacery po sypialni (czasami zdarzają się przypadki opuszczania domu, jednak należą raczej do rzadkości);
 • zdarza się że chory mówi na głos, a nawet wygłasza monologi (np. Lech Wałęsa ;P);
 • wykonuje czynności z życia codziennego np. myje zęby czy też zasiada do stołu i zwyczajnie wcina przystawki (co utrudnia trzymanie diety, więc jeśli się odchudzamy i stosujemy bezskutecznie dietę to… proponuję video monitoring lodówki).
Leczenie

W wypadku dzieci somnambulizm jest nieleczony, zaleca się jedynie obserwację. Sprawa ma się inaczej w przypadku osób dorosłych, które poddawane są specjalnym terapiom, polegającym na próbach niedopuszczania do wejścia w stadium snu wolnofalowego (NREM). Krótko mówiąc choremu “spłyca” się sen. Istnieje też prosty i podobno bardzo skuteczny sposób, polegający na ucinaniu sobie krótkich drzemek w ciągu dnia.

3 najbardziej ekstremalne wyczyny lunatyków

 • Seks przez sen z nieznajomymi ludźmi.
  Historia bardzo ekstremalna. Australijka podczas snu wychodziła z domu i zwyczajnie zapraszała jakiegoś napotkanego pana do swojego łóżka, po czym uprawiała z nim seks, a raczej pozwalała na to swojemu śmiałkowi. Wszystko oczywiście „na śpiocha ;D”. Nadmienię tylko jeszcze, że miała męża, który raz przyłapał swoją chrapiącą małżonkę w trakcie takiego aktu.
 • Sen o sztuce.
  Lee Hadwin, który na co dzień jest pielęgniarzem, podczas lunatykowania tworzy naprawdę świetne rysunki. Oczywiście z procesu twórczego nigdy niczego nie pamiętał, ale stał się sławny i nakręcono o nim nawet film dokumentalny.
 • Skok przez okno.
  Komik Mike Birbiglia wyskoczył przez hotelowe okno. Twierdził potem, iż miał w sumie klasyczny sen jakoby przed czymś uciekał.