ActiLife

Acti Life
natalial

Czy L-karnityna działa

Czym jest l-karnityna?

To popularna substancja stosowana jako spalacz tłuszczu. Jest organicznym związkiem chemicznym, który w niewielkich ilościach syntetyzowany jest w ludzkim organizmie. Większe jego ilości trzeba dostarczać wraz z pożywieniem. Jej głównym źródłem jest czerwone mięso. Duże jej stężenie występuje także w awokado oraz w produktach mlecznych.

Rola w organizmie

Funkcją l-karnityny jest wspomaganie transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Bez L-karnityny, nie mogłyby się przemieszczać. Oznacza to, że jest ona substancją niezbędną dla ludzkiego organizmu, ponieważ bez niej energia nie mogłaby być dostarczana do organów takich jak serce, mięśnie czy wątroba. To właśnie w mitochondriach kwasy tłuszczowe zostają przekształcone w energię. Proces ten przebiega w kilku etapach. Najpierw L-karnityna łączy się z kwasami tłuszczowymi, tworząc acylokarnitynę. Następnie substancja ta wnika do wnętrza mitochondrium i uwalnia karnitynę, która przekształca nadmiar tłuszczu w energię.

L-karnityna jest także antyoksydantem. Pomaga w usuwaniu z organizmu wolnych rodników, dzięki czemu chroni komórki przed ich negatywnym wpływem.

Czy l-karnityna działa?

Bardzo często można usłyszeć pytanie: czy to naprawdę pomaga schudnąć? Przeprowadzono wiele badań w tej dziedzinie. Na ich podstawie nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Teoretycznie l-karnityna może być środkiem wspomagającym spalanie tłuszczów, co wynika z jej funkcji w organizmie. W praktyce trzeba pamiętać, że jest to tylko suplement diety i nie należy spodziewać się szybkich i spektakularnych efektów.

natalial

Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży. Odkąd została […]

marcinw

Do wszystkich, którzy czytają moje artykuły od początku, dziękuję za […]

marcinw

Przed tabatą, jak przed każdym innym intensywnym wysiłkiem fizycznym, należy […]

Nibiru Studio