ActiLife

Acti Life
natalial

Desiderata – dzieje utworu

Co to jest?

Desiderata jest poematem, zawierającym wskazówki dotyczące dobrego życia. Nazwa „desiderata” to liczba mnoga łacińskiego słowa „desideratum” oznaczającego pragnienie, rzecz pożądaną.

Historia powstania tekstu

Autorem tekstu jest Max Ehrmann – amerykański prawnik i pisarz. Desideratę napisał w roku 1927. Początkowo miała być zbiorem zasad życiowych na prywatny użytek autora. Dopiero w 1933 roku autor pokazał go swoim przyjaciołom, dołączając do życzeń świątecznych. Poemat rozszedł się pocztą pantoflową i w jakiś czas później do Ehermanna napisał pewien psychiatra. Wyznał, że używa jego dzieła w swojej pracy niemal codziennie. Jednak Desiderata ujrzała szersze kręgi dopiero w roku 1950, już po śmierci autora. Wdowa po nim dołączyła poemat do innych dzieł i stworzyła tomik. Został on opublikowany przez pastora Maryland w modlitewniku. Wydrukowano go na pierwszej stronie, na której znalazł się także dopisek „Stary Kościół Świętego Pawła, Baltimore, A.D 1692”. Ten zbieg okoliczności stał się przyczyną pewnej pomyłki.

Nieporozumienie

Przez pewien czas uważano Desideratę za tekst anonimowy oraz bardzo stary. Stało się tak z powodu przypisu, który znalazł się na pierwszej stronie gazetki opactwa w Baltimore wraz z poematem. Dopisek „Stary Kościół Świętego Pawła, Baltimore, A.D 1692” nie odnosił się do Desideraty, jednak tak właśnie został zinterpretowany. Przez tą pomyłkę tekst zyskał własną legendę. Uważano go za zbiór ponadczasowych zasad. Mimo faktu, że Desiderata wcale nie jest tekstem starym, dla wielu przedstawione w niej wskazówki są uniwersalne.

Odniesienia

Do Desideraty odnosiło się wielu artystów oraz nurtów myślowych. W latach 60-tych tekst został rozpowszechniony przez ruch hipisów, stając się czyś w rodzaju ich biblii. Kazimierz Jankowski umieścił go w swojej książce „Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Poemat stał się także tekstem piosenki Lesa Crane’a, po raz pierwszy nagranej w 1970 roku. Desiderata stała się hymnem grupy Piwnica pod Baranami. Członkowie zespołu natrafili na nią przypadkiem przy okazji występu dla pacjentów pewnej kliniki psychiatrycznej. Wchodząc do szpitala zauważyli przypiętą kartkę z poematem – zabrali ją ze sobą, nie domyślając się pewnie, że stanie się ona ich wizytówką. W Polsce nawiązywali do niej tacy artyści i grupy muzyczne jak: Sokół z WWO, NAIV czy Szad z Trzeciego Wymiaru. Desiderata jest także znana w kręgach AA, będąc czymś w rodzaju przesłania Wspólnoty.

natalial

Czym jest l-karnityna? To popularna substancja stosowana jako spalacz tłuszczu. […]

natalial

Czym jest motywacja Czym jest motywacja (albo częściej jej brak), […]

natalial

Fakt, że sen jest nam potrzebny do życia nikogo nie […]

Nibiru Studio